Ako sa postaviť proti spoločnosti, ktorá neuznáva seniorov

Parížske združenie Old'up bojuje za to, aby starí ľudia neboli považovaní za menejcenných občanov. "Máme asi 250 členov vo veku od 70 do 96 rokov," hovorí jeho predseda Philippe Gutton.

16.07.2018 14:49
staroba, dôchodcovia, cvičenie, fitlopta, seniori Foto:
Vysoký vek vytvára dojem bezmocnosti, tak to však nie je. Seniori premýšľajú a sú slobodní.
debata

Ide tiež o spoločenstvo ľudí, ktorí si vymieňajú názory a skúsenosti a pomáhajú si v tom, aby ich vek bol pekný.

„Toho dňa, keď noviny informovali o zvýšení povinných odvodov, pustila sa do mňa jedna mladá žena. Povedala mi, že to všetko je kvôli nám, starým, pretože mladí musia platiť naše dôchodky,“ sťažuje sa denníku Le Monde 76-ročná Annette. Osemdesiatročná Joyce zase spomína, ako jej raz jeden predavač odmietol predať komiks o superhrdinovi Marvelovi s tým, že je príliš stará na to, aby to mohla pochopiť.

Osemdesiattriročná Laure bola zase kvôli veku odmietnutá v jednom zbore. „Robia to aj dobrovoľnícke združenia,“ hovorí. Osoby staršie ako 75 rokov nemôžu navštevovať väzňov, nemôžu sa poistiť ani si vziať pôžičku. V zamestnaní vyhadzujú čoraz mladších ľudí, konštatuje 69-ročný Jean-Luis. Ale mladí nie sú vždy výkonní a starí ľudia dokážu v zamestnaní plne obstáť, hovorí 71-ročná Silvia.

„Čím je človek starší, tým menej je rešpektovaný,“ zhŕňa to Gutton. Pretože už nechodí tak dobre, nepočuje už tak dobre, nevidí už tak dobre. „Starnúť znamená byť vymazávaný zo spoločnosti. Váš názor už nikoho nezaujíma,“ hovorí 89-ročná Paula. „Ťažko to dolieha najmä na mužov, ktorí mali v spoločnosti významné postavenie. Tituly, profesie, všetko je preč. My ženy sme si zvykli, tak sa s tým lepšie vyrovnávame,“ dodáva.

Seniori nie sú záťaž

Kvôli fyzickému a duševnému úpadku a smrti nemajú starí ľudia dobrý imidž. „Prezentujú nás ako záťaž. Hovorí sa len o chorých a o zariadeniach pre staré závislé osoby,“ konštatuje 81-ročný François. Ale len osem percent starých ľudí je postihnutých stratou samostatnosti. Členovia Old'up žijú doma a chcú tam zostať.

Niektoré ohľaduplné zvyky týkajúce sa starých ľudí však pretrvávajú. V dopravných prostriedkoch sa mladí dvíhajú, aby im uvoľnili miesto. Mnohí seniori však cítia, ako rastie vzdialenosť medzi nimi a zvyškom sveta. „Mladí medzi sebou často hovoria, ako keby starí nemali čo povedať,“ hovorí Paula. Je potrebné stále spochybňovať to, čo si iní o vás myslia, vrátane vašich detí. Keď som si chcela kúpiť nové auto, povedali mi: „A neprestaneš už čoskoro šoférovať? Keď som sa chcela presťahovať, počula som: V tvojom veku? Si blázon,“ rozpráva.

Premýšľajú a sú slobodní

„Tí najmladší chcú stále rozhodovať namiesto nás. Povedali mi: Nepozývame ťa na večeru, pretože už musíš byť veľmi unavená. Ale ja rada chodím večer von,“ hovorí 92-ročná Bernadette.

„Vysoký vek vytvára dojem bezmocnosti, tak to však nie je. Premýšľame do hĺbky a sme slobodní,“ dodáva.

„To je hlavné posolstvo Old'upu. Chceme dokázať, že všetko môže byť inak,“ upozorňuje Gutton. Že staroba môže byť pekná. „Sme oslobodení od stresu v zamestnaní a v rodine aj od sociálneho tlaku. Je to nová situácia, v ktorej chcem vidieť nádej,“ zdôrazňuje François.

debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #staroba #seniori #diskriminácia #samostatnosť