Solidarita bude pri výpočte nových penzií nižšia

11.12.2017 09:49
dôchodca, dôchodok, penzia, pracujúci
Ilustračné foto. Autor:

Človek, ktorý odchádza do dôchodku, musí spĺňať okrem dosiahnutia dôchodkového veku aj ďalšie podmienky stanovené zákonom. Suma jeho budúcej penzie sa tiež odvíja od viacerých faktorov: mzdy, odpracovaných rokov, ale aj jednej menej známej, o to však dôležitejšej veličiny, aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

A práve výška aktuálnej dôchodkovej hodnoty sa každý rok mení a vplýva na ňu výška priemernej mzdy. Čím viac vzrastie priemerná mzda, tým viac sa zvýši aj aktuálna dôchodková hodnota. Kým do konca tohto roka platí suma 11,3505 eura, od januára sa zvýši na 11,9379 eura. „Dôchodková hodnota na rok 2018 bola určená ako súčin dôchodkovej hodnoty v roku 2017 a hodnoty, ktorá zodpovedá podielu priemernej mzdy v hospodárstve SR za 3. štvrťrok 2017 a priemernej mzdy v hospodárstve SR za 3. štvrťrok 2016," informovala Daniela Rodinová z tlačového odboru rezortu práce. A práve vďaka nej budú novopriznané budúcoročné penzie vyššie.

Na sumu dôchodku vplýva aj takzvaný osobný mzdový bod. A práve jeho percento sa už niekoľko rokov po sebe znižovalo, a tak tí lepšie zarábajúci prispievali na penzie tých, ktorých príjem bol nižší ako priemerná mzda. Kým v roku 2012 sa do penzie lepšie zarábajúcich budúcich penzistov započítavalo 84 percent ich zárobku, od januára 2013 sa priemerný osobný mzdový bod, ktorý je jednou z dôležitých veličín na výpočet dôchodku, teda jeho percento znížilo na 80 percent. V roku 2015 sa z hodnoty priemerného osobného mzdového bodu od 1,25 do hodnoty 3 započítavalo 72 %. Od januára 2016 to je 68 % a toto percento sa zachováva aj v ďalších rokoch. Obdobne bolo zachované aj percento úpravy priemerného osobného mzdového bodu nižšieho ako 1,0, ktoré je na úrovni 20 %.

Ak teda do penzie odchádza človek v tomto roku a jeho príjem bol na úrovni priemernej mzdy, čiže jeho priemerný osobný mzdový bod bol 1 – nie je potrebné ho upravovať a odpracoval 45 rokov, jeho dôchodok aj s januárovou valorizáciou bude na úrovni približne 528 eur. Ak bude do dôchodku odchádzať človek za rovnakých podmienok v budúcom roku, jeho penzia bude, vďaka vyššej aktuálnej dôchodkovej hodnote aj s januárovou valorizáciou v sume takmer 547 eur.

Mnohí budúci penzisti, ktorí dosiahnu dôchodkový vek na rozhraní rokov, si tak kladú otázku, či požiadať o penziu v decembri, či čakať až na január. „Každý človek, ktorý dovŕši dôchodkový vek, sa rozhoduje individuálne, či požiada o penziu odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku, alebo až neskôr," vraví riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. „Pri rozhodovaní treba brať do úvahy okrem individuálnej životnej situácie aktuálnu dôchodkovú hodnotu, ktorá sa každý rok mení, valorizáciu dôchodku, možnosť získania vianočného príspevku, ako aj možnosť zvýšenia penzie za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok bez poberania tohto dôchodku," dodal.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#aktuálna dôchodková hodnota #seniori #výpočet dôchodku
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk