Vianočný príspevok? Už o mesiac

14.11.2017 09:41
dôchodca, dôchodok, penzia
Ilustračné foto. Autor:

Už o necelý mesiac dostanú prví z viac ako 1,2 milióna slovenských penzistov, ktorí splnia podmienky, opäť vianočný príspevok. A viac ako 730-tisíc z nich bude mať nárok aj na jeho jednorazové zvýšenie.

Či patríte medzi tých, ktorí toto prilepšenie od vlády dostanú, zistíte jednoducho pomocou kalkulačky, ktorú na výpočet vianočného príspevku aj tento rok pripravila Sociálna poisťovňa, alebo si ho vypočítate podľa jednoduchého vzorca. „Použitie kalkulačky je jednoduché. Dôchodca do nej vpíše sumu dôchodku alebo sumy jednotlivých dôchodkov, ktoré poberá. Kalkulačka umožňuje zápis aj v inej mene ako euro, pričom zabezpečí prepočet inej meny na euro (prepočítaná suma dôchodku sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol). Po kliknutí na políčko Vypočítať dôchodca ihneď zistí, či mu vianočný príspevok za rok 2017 patrí alebo nepatrí. Ak dôchodcovi vianočný príspevok patrí, kalkulačka mu ukáže sumu vianočného príspevku a jeho prípadné jednorazové zvýšenie," píše sa v správe Sociálnej poisťovne.

Suma vianočného príspevku sa okrem iného odvíja aj od priemernej mzdy v hospodárstve. Na jeho výplatu má tak nárok každý penzista, ktorého dôchodok alebo úhrn dôchodkov nepresiahne 60 percent priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci rok. „Priemerná mzda za rok 2016 bola 912 eur, v tomto roku teda bude horná hranica na nárok na vianočný príspevok v sume 547,20 eura," informoval hovorca rezortu práce Michal Stuška. Opäť bude platiť, že štát dôchodcom s najnižšími príjmami pridá viac, naopak, tí s vyššími penziami dostanú nižšie vianočné.

Vianočný príspevok bude vyplatený v decembri spolu s dôchodkom automaticky, netreba oň žiadať. „Sociálna poisťovňa ho vyplatí tým poberateľom starobného, predčasného, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov (vdovského, vdoveckého, sirotského), sociálneho dôchodku, ktorí majú nárok na výplatu niektorého z dôchodkov za december 2017 v sume najviac 547,20 eura mesačne a majú bydlisko na území Slovenska," píše sa v správe.

Maximálna výška vianočného príspevku je 87,26 eura. Najvyšší vianočný príspevok dostanú dôchodcovia, ktorých penzia je najviac 199,48 eura mesačne. Tým, čo poberajú dôchodok od 199,49 do 547,20 eura mesačne, patrí podľa výšky vyplácaného dôchodku v rozpätí od 87,26 do 24,68 eura. Ak dôchodok alebo úhrn všetkých dôchodkov nepresahuje 398,96 eura mesačne, Sociálna poisťovňa ho vyplatí v sume zvýšenej o jednorazové zvýšenie 12,74 eura. Vianočný príspevok s jednorazovým zvýšením tak bude vyplatený maximálne vo výške 100 eur.

Jednému poberateľovi dôchodku sa poskytne len jeden vianočný príspevok. Ak dôchodca poberá penziu v sume 475,35 eura a vdovecký dôchodok vo výške 124,90 eura, suma dôchodkov sa sčíta, a keďže dostáva spolu 600,25 eura, nemá nárok na vianočný príspevok, pretože súčet jeho dôchodkov je vyšší ako maximálna suma, teda viac ako 547,20 eura. Ak však starobná dôchodkyňa dostáva penziu v sume 184,70 eura a vdovský dôchodok v sume 353,80 eura, po sčítaní sumy dôchodkov dostáva spolu 538,50 eura, patrí jej vianočný príspevok v sume 26,24 eura.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#dôchodok #seniori #vianočný príspevok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk