Penzisti budú môcť zarobiť viac

09.11.2017 10:42
pracujúci, dôchodca, krajčírka
Ilustračné foto. Autor:

Od dane je oslobodený príjem do výšky polovice nezdaniteľnej časti základu dane. V tomto roku tak penzisti môžu celkovo zarobiť bez daní maximálne 1 901,67 eura.

Keďže od januára sa zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane, vzrastie aj suma, pri ktorej netreba platiť žiadnu daň. V budúcom roku tak bude od daní oslobodený príjem do výšky 1 915,01 eura. O tom, či vám štát vráti dane, ktoré vám zamestnávateľ strhol z platu, rozhoduje celkový hrubý príjem ešte pred odpočítaním odvodov.

Ak sa penzisti chcú vyhnúť plateniu daní, znamená to, že v tomto roku môžu priemerne mesačne zarobiť 158,47 eura. V budúcom roku to bude 159,58 eura. Bez ohľadu na to, koľko penzista zarába, mu musí zamestnávateľ strhnúť daň z celého platu. Nemôže totiž vopred vedieť, aký bude jeho celoročný príjem.

Kto chce získať naspäť zaplatené dane, musí sám podať daňové priznanie. Ľudia, ktorí majú len príjem zo zamestnania, podávajú daňové priznanie typu A. Na jeho vyplnenie budete potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu a zrazených daní a odvodov. Toto potvrdenie vám každý zamestnávateľ musí vystaviť.

Ak chcete získať naspäť dane, nestačí, ak požiadate svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania daní. Zúčtovanie vám síce môže zamestnávateľ urobiť, ale v takom prípade vám daňový úrad nevráti žiadne dane. Preto je lepšie, ak sami podáte daňové priznanie.

V daňovom priznaní je aj kolónka, do ktorého sa uvádza výška celoročného dôchodku. Výšku dôchodku však musia uviesť len tí penzisti, ktorých dôchodok je nízky, a preto im vznikne nárok aspoň na časť nezdaniteľného minima. Ak niekto žiada o vrátenie preplatku, ktorý mu vznikol z dôvodu, že jeho zárobok bol nižší ako polovica nezdaniteľného minima, výšku dôchodku nemusí uviesť.

O vrátenie daňového preplatku je potrebné požiadať. Žiadosť je priamo súčasťou daňového priznania. Penzista si vyberie, či chce peniaze poslať poštou, alebo prevodom na účet. Ak niekto nevyplní žiadosť o vrátenie preplatku, bude musieť poslať samostatnú žiadosť, inak mu ho daňový úrad nevráti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#dane dôchodcov #pracujúci dôchodcovia #seniori
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk