O zvýšenie dôchodku žiadať netreba

V januári čaká dôchodcov valorizácia. Penzie sa zvýšia opäť o pevnú sumu. Kým však pred dvoma rokmi vzrástli penzie o viac ako 11 eur, vlani to bolo takmer 9 eur a tento rok o vyše päť eur, v januári 2016 to budú len necelé dve eurá.

10.11.2015 08:59
dôchodok, dôchodkyňa, dôchodca, senior, jeseň Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

Môže za to nízka inflácia. Tentoraz sa totiž pevná suma určila percentom, ktoré sa stanovuje ako súčet 80 % z priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a 20 % z medziročného rastu priemernej mzdy na Slovensku za prvý polrok roku 2015. Keďže sa priemerná mzda v prvom polroku zvýšila o 2,3 % a spotrebiteľské ceny medziročne poklesli o 0,3 percenta, pevná suma sa bude odvíjať od percenta 0,46 a z priemernej mesačnej sumy jednotlivých druhov dôchodkov vykázaných Sociálnou poisťovňou k 30. júnu 2015.

„Dôchodky vo vyššej sume budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne za mesiac január 2016. Súčasne bude vyplatený aj doplatok zvýšenia dôchodku od 1. januára 2016 do posledného dňa pred výplatným termínom v mesiaci január 2016," povedal riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Každý starobný dôchodca by mal teda dostať pridaných 1,90 eura a predčasný 1,80 eura. Pozostalostné penzie vzrastú o 1,20 eura, siroty dostanú šesťdesiat centov. Invalidi so zdravotným postihnutím nad 70 percent si prilepšia o 1,70 eura. Ak je ich miera poklesu schopnosti pracovať ohodnotená na menej ako 70 percent, dostanú euro.

Zvýšenie každého vyplácaného dôchodku sa posudzuje samostatne. To znamená, že ak dôchodca poberá napríklad dva dôchodky, zvýši sa každý z nich. „Dôchodky, ktoré sa z dôvodu súbehu vyplácajú v sume jednej polovice, sa zvýšia o osobitne určenú sumu uvedeným opatrením, pričom táto suma zvýšenia nie je určená ako jedna polovica zo sumy zvýšenia dôchodku nevyplácaného v súbehu. Suma zvýšenia dôchodku, ktorý je v súbehu s iným dôchodkom vyplácaný v plnej sume, bude rovnaká ako pri dôchodkoch, ktoré nie sú vyplácané v súbehu,“ vysvetlila Michaela Putecová, z oddelenia metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne.

„Dôchodky vyplácané v sume jednej polovice z dôvodu súbehu nárokov na výplatu dôchodkov sa podľa zákona o sociálnom poistení a podľa opatrenia rezortu práce zvýšia takto: starobný dôchodok sa zvyšuje o 0,60 centov mesačne, predčasný o 0,70 eura, invalidný s mierou poklesu schopnosti pracovať nad 70 %, sociálny dôchodok vdovský a vdovecký dôchodok o 0,60 eura mesačne a sirotský dôchodok o tridsať centov," priblížil Višváder

Ak teda starobný dôchodca poberá penziu v sume 412,50 eura a vdovecký dôchodok v sume 132,20, spolu dostáva 544,70 eura. Od 1. 1. 2016 sa jeho starobný dôchodok zvýši o 1,90 eura na 414,40 a vdovecký o 0,60 na sumu 132,80 eura, spolu teda dostane 547,20 eura.

O inú pevnú sumu sa dôchodok zvýši, ak bola jeho suma určená s prihliadnutím na obdobie dôchodkového poistenia získané v cudzine. „Čiastkové dôchodky sa zvyšujú o pomernú časť pevnej sumy ustanovenej podľa druhu príslušného dôchodku, ktorá zodpovedá pomernej časti, v akej sa priznal čiastkový dôchodok podľa právnych predpisov Slovenskej republiky," dodal Višváder. Napríklad dôchodca odpracoval 10 rokov na Slovensku a 20 rokov v Českej republike. Jeho predčasný dôchodok je vyplácaný v sume 412,50 eura. Pri januárovej valorizácii mu Sociálna poisťovňa zvýši penziu o 0,60 eura (1,80 × 1/3) eura, spolu teda bude dostávať 413,10 eura.

Až do roku 2017, teda v prechodnom období, sa miera váh medziročného rastu spotrebiteľských cien a rastu priemernej mzdy bude meniť v prospech rastu spotrebiteľských cien, čím sa aspoň čiastočne zmiernia rozdiely medzi vysokými a nízkymi dôchodkami. Od roku 2018 sa dôchodky budú zvyšovať o percento medziročného rastu dôchodcovskej inflácie, ktorá presnejšie vyjadruje životné náklady dôchodcov.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #valorizácia