Tvorbu rómskeho rezbára o histórii Rómov vystavujú v múzeu

29.10.2018 14:00
Rezbári na výstave.
Rezbári na jednej z výstav. Ilustračné foto. Autor:

Tvorbu výtvarníka – rezbára, jedného z najvýraznejších predstaviteľov rómskej neprofesionálnej výtvarnej tvorby, sprístupnili v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Výstava Dezider Fertő. Rómsky rezbár bude verejnosti prístupná do konca januára.

Fertő sa narodil v roku 1921 v obci Gemerská Ves. Rezbárstvu sa začal venovať pomerne neskoro, v 80. rokoch 20. storočia, po smrti manželky. „Za jeho objav môžeme ďakovať výtvarníkovi Arpádovi Horváthovi z Tornale, ktorý sa prvýkrát stretol s rezbárom v roku 1986. Skúsený výtvarník rezbára postupne usmerňoval v oblasti remeselno-umeleckej, no predostrel mu aj viaceré typy na námety, akými boli napríklad návraty do minulosti Rómov, ktoré neskôr sprítomnil vo viacerých plastikách,“ priblížila začiatky autorovej tvorby kurátorka výstavy Ľudmila Pulišová.

Za relatívne krátke obdobie (zomrel v roku 1996) stihol Fertő vytvoriť pomerne rozsiahly súbor takmer 200 drevených plastík a reliéfov. „Pracoval technikou vyrezávania do drevených soklíkov a reliéfov z lipového, alebo orechového dreva. Pri svojej tvorbe využíval námety z tradičného a súčasného života Rómov a Nerómov i cirkevné motívy,“ doplnila kurátorka.

Tvorbu Dezidera Fertőa predstavujú na výstave prostredníctvom zbierkových predmetov z fondov Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Muzea romské kultury v Brne a Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre. Okrem muzeálnych zbierok sa časť jeho diel nachádza u súkromných zberateľov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, napríklad v Kanade i vo Švajčiarsku.

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote svoju históriu začalo písať 3. septembra 1882 a tým sa radí medzi piate najstaršie múzeum na Slovensku. Hlavným zameraním múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti historického regiónu Gemera a Malohontu. Od roku 1996 sa múzeum špecializuje na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne. Na začiatku roka 2018 tvorilo zbierkový fond múzea 70 076 zbierkových predmetov, pričom múzeum má aj rozsiahly fotoarchív a eviduje viac ako 15 tisíc archívnych dokumentov a súborov archívnych dokumentov.

#Rómovia #rezbárstvo #výstava #múzeum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nevnucujte svoj názor všetkým na vôkol, vy sa riaďte svojim a oni svojim.
Uvoľnite konečne napätie, ktoré...

+ Navštívite špecialistov, len tak môžete špecifikovať svoj problém.
Nevzdávajte sa, svoj vysnívaný cieľ...