V Hriňovej našli dýku starú vyše 3200 rokov. Skrýva sa tam aj dávne sídlisko?

16.10.2018 14:00
dyka
Dýka, ktorú našiel Hriňovčan na brehu potoka. Autor:

Unikátnu dýku z doby bronzovej našiel na brehu potoka Slanec v Hriňovej miestny občan. Z priebežného odhadu sa predpokladá, že pochádza z mladšej alebo strednej doby bronzovej. Môže mať 3200 až 3600 rokov.

Ako uviedol projektový manažér mesta Hriňová Michal Machava, bližšie datovanie a informácie poskytne až podrobnejší výskum pamiatkových úradov. „Ide o najstarší nález na území nášho mesta, ktorý môže významným spôsobom odhaliť nové historické súvislosti regiónu,“ uviedol. K najstarším archeologickým nálezom z územia mesta doteraz patril nález rímskych mincí z 1. storočia nášho letopočtu.

Bronzová dýka sa zachovala v takmer nepoškodenom stave a bola odovzdaná Krajskému pamiatkovému úradu v Banskej Bystrici, ktorý vykoná následnú dokumentáciu a kroky vyplývajúce zo zákona o ochrane pamiatkových predmetov. „Touto cestou sa chceme poďakovať poctivému nálezcovi, ktorý nález ohlásil. Podobne ako iným nálezcom archeologických predmetov, aj jemu vzniká nárok na finančnú odmenu,“ píše sa na stránke mesta.

Archeológ Ján Beljak zo zvolenského pracoviska Archeologického ústavu SAV v Nitre pripomenul, že nález dýky z doby bronzovej je ojedinelý a výnimočný aj tým, že sa našiel v horskom prostredí Hriňovej, kde nálezy z tohto obdobia zatiaľ chýbajú. „Je možné predpokladať, že tam v budúcnosti objavíme aj sídlisko z mladšej a neskorej doby bronzovej,“ dodal.

Najstaršie archeologické nálezy na Podpoľaní pochádzajú z obdobia mladšieho paleolitu. Bezpečne doložené trvalejšie a intenzívnejšie osídľovanie tohto územia sa začína až v neskorej dobe bronzovej. Dôležitým regionálnym centrom tam usadeného ľudu lužickej kultúry je Kalamárka na južnom úbočí Poľany neďaleko Hriňovej.

#archeológia #doba bronzová #dýka #historický nález
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nevnucujte svoj názor všetkým na vôkol, vy sa riaďte svojim a oni svojim.
Uvoľnite konečne napätie, ktoré...

+ Nezabúdajte na hydratáciu, vaše telo aj tvár ju potrebujú.
Dnes vám príde do cesty niekto kto bude ďalej...